How much should one person spend on food per day on average_

Just as the title asks, how much should a frugal single person spend on food on an average daily basis? $5/day? $10? $15? $20?

Same question could be asked for a total monthly food budget or food allowance. Estimated cost of gas for a trip How much? $150? $300? $450? $600?

Right now my monthly budget for food is around $100 a month. Calculate gas cost by miles That’s for me mostly, but I also have kids who don’t live with me who come stay with me a couple of weekends a month.


At my current budget, that’s working out to be around $3.33 per day (or $1.11 per meal).

I’ve shared this with some people who think I’m nuts. Fuel cost calculator india Who look at my grocery list and think I’m not getting enough protein or any of that other stuff. Mileage calculator gas cost But at the end of the day it works. Cost of gas furnace vs heat pump I could probably get it cheaper than that if I had a place to store things in bulk and could grow my own vegetables.

I think the best approach (for me anyway) was to look at what my daily nutrition goals were, what my daily caloric intake goals were, and then find the most versatile foods (i.e. Calculate fuel price for road trip ones that can make several different dishes) that pack the most nutritious punch. Route planner fuel cost Chicken is one of those foods. Price of natural gas per cubic feet For $6 you can get a whole chicken and for the most part it can give you up to half (or more) of your protein needs a day while lasting for roughly a week (if you only eat it for one meal a day). Approximate cost of gas for a trip The rest of the protein needs can be supplemented with beans and peanut butter (and/or nuts and legumes).

Took a look over the link and favorited the article you made. Calculate fuel cost mapquest I really need to put more effort into cooking and less on optimization of the dollar menu’s at Taco Bell, Arby’s, McDonalds, etc. Gas prices in new mexico 2014 Lol.

Right now I am spending less than $10/day on food on average, but that’s still $250-300/mo. Calculate gas cost u haul truck for just me. Cost of gas road trip I’d like opinions from others too though. Lowest gas prices by state 2014 How much should a single guy spend on food for himself for the month?

This is so dependent on the area you live in. How much will gas cost It’s kind of pointless comparing people in areas with completely different food prices.

With that being said, I spend $10/day and I’m fine with that number as it includes lots of fresh food – organic and local – which is important to me.

Quote from: James81 on August 15, 2013, 11:41:04 PM Right now my monthly budget for food is around $100 a month. Calculate gas prices for road trip That’s for me mostly, but I also have kids who don’t live with me who come stay with me a couple of weekends a month.

At my current budget, that’s working out to be around $3.33 per day (or $1.11 per meal).

I’ve shared this with some people who think I’m nuts. Estimate gas prices for a road trip Who look at my grocery list and think I’m not getting enough protein or any of that other stuff. How much does gas cost today But at the end of the day it works. Costco gas prices medford oregon I could probably get it cheaper than that if I had a place to store things in bulk and could grow my own vegetables.

I think the best approach (for me anyway) was to look at what my daily nutrition goals were, what my daily caloric intake goals were, and then find the most versatile foods (i.e. Average gas prices usa map ones that can make several different dishes) that pack the most nutritious punch. The real cost of gasoline Chicken is one of those foods. Gas prices canada 2013 For $6 you can get a whole chicken and for the most part it can give you up to half (or more) of your protein needs a day while lasting for roughly a week (if you only eat it for one meal a day). Price petrol in europe The rest of the protein needs can be supplemented with beans and peanut butter (and/or nuts and legumes).

A whole chicken contains about 162 g of protein ( http://caloriecount.about.com/calories-boston-market-whole-original-rotisserie-i118943 ). Average cost of gas and electric per month uk Eating it for one meal a day, for a week you are getting roughly 23g of protein a day from that chicken. Cost of gas in canada per gallon That’s at 85 cents a serving. Average cost of gas per kwh uk If you get whey protein online ( http://www.mysupplementstore.com/25lb-bulk-whey-protein-concentrate-powder.html ) you can get 24g of protein per scoop at a cost of about 45 cents per serving.

You might also want to be careful about using peanut butter as a protein source as well. Gasoline travel cost calculator Protein is the lowest macro-nutrient in peanut butter . . . Average gas price per gallon 2013 72% of the calories come from fat, 16% from carbs, and only 12% from protein. Calculate gas cost of trip ( http://www.fatsecret.ca/calories-nutrition/kraft/smooth-peanut-butter/1-tbsp )

A whole chicken contains about 162 g of protein ( http://caloriecount.about.com/calories-boston-market-whole-original-rotisserie-i118943 ). How much gas would it cost to drive 1500 miles Eating it for one meal a day, for a week you are getting roughly 23g of protein a day from that chicken. How to figure fuel cost per mile That’s at 85 cents a serving. Cost of fuel calculator If you get whey protein online ( http://www.mysupplementstore.com/25lb-bulk-whey-protein-concentrate-powder.html ) you can get 24g of protein per scoop at a cost of about 45 cents per serving.

You might also want to be careful about using peanut butter as a protein source as well. Cost of gas turbine power plant per mw Protein is the lowest macro-nutrient in peanut butter . . . Fuel cost calculator mapquest 72% of the calories come from fat, 16% from carbs, and only 12% from protein. Estimate gas cost trip ( http://www.fatsecret.ca/calories-nutrition/kraft/smooth-peanut-butter/1-tbsp )

Yeah, but 23 g of protein a day IS about roughly half the protein you really should be consuming. Hess gas prices nj edison Going by the typical recommendation for grams of protein you’re supposed to take in about 0.8 x your weight in kilograms OR that works out to about 0.37 x your weight in pounds (or about roughly 1/3 of your weight).

So, for a person who weighs 180 lbs, their daily protein needs would be: 0.37 x 180 = 67 grams.

But here is the kicker about that. Fuel cost driving calculator That assumes that your daily protein intake is around 25% of your diet, which according to other sources may be slightly high. Gas heater vs air conditioner The AMA (American Medical Association), for example, suggests protein intake at 12 to 20% at the very MOST. Cheap gas staten island Granted, lots of people criticize places like the AMA because supposedly doctors don’t get too much education on nutrition, but I think the sweet spot of all the sources I’ve read on the subject would be somewhere around 15 to 20% of your diet.

So, technically, for someone who is 180 lbs, around 50 to 60 grams of protein a day would be just fine.

So, having the chicken for a meal would take care of about half that. Cost of gas per mile formula If you consume milk, eggs, peanut butter, nuts, and/or beans you could easily get to that with one of your other meals. Low cost gas near me A cup of milk, for example, would get you 8 grams of protein. Best gastric sleeve surgeon in houston tx An egg would be another 8 grams. Average cost of gas in southern california A cup of black beans is like 12 grams. Price of gas by state 2012 So, if you have milk (or cheese), an egg, and a cup of black beans somewhere else throughout the day, you will meet your protein needs just fine.

It’s far cheaper to get your protein mostly from beans/milk/nuts than it is to get it from meat.

I’m not a huge fan of protein supplements, though. Cost of gas for trip mapquest I feel that if you don’t get your nutrition from a natural source of food of some kind, you’re doing it wrong. Gas prices mesa az costco Although if you are EXTREMELY active, it may be a good idea to supplement the protein from my particular diet with some protein supplements of some kind. Estimate fuel cost google maps Being super active (think body builder or extreme sports) means you’re going to need somewhere closer to 200 grams of protein a day. Cheapest gas in tampa florida In which case you bite the bullet and spend a little more on the food to get your there and/or you take protein supplements. Gas travel cost Bear in mind, though, that many nutritional experts suggest that too much protein can be harmful to your kidneys and increase your risk for heart disease.

I spend $5 a day on food including some meat, plenty of eggs, fresh fruit and vegetables, grains, legumes and beans, yogurt and almond milk. Calculate petrol cost per km nz No cheese, soda, frozen dinners, pasta, bread or prepared anything in a box.

Breakfast is two eggs, half cup of beans, cup of real yogurt (with live cultures)

I cook up a if bunch of lentils and rice for quick meals when I’m feeling lazy. The average price of gas in 2000 I love one-skillet-wonders with everything in a wok, add soy sauce, hot sauce and peanuts.

I’ve been spending $565 a month for three people which is just over $6 per person per day. Average cost of gas per month That includes mostly eating in with eating out for a meal ~once a week but nothing fancy. Compare gas boiler insurance Beer/wine for one social drinker is included in the figure.

This is in NC and we are BIG people in stature (99th percentile in height.) One of us is very active (although not in physical labor, so sedentary days) and the other two are only moderately active at best, and prone to being couch potatoes sometimes.

I make no special effort at this other than preparing most of our 3 square meals from scratch and being a versatile shopper so I can buy loss leaders and in season produce. Calculate gas cost for trip I don’t go out of my way to scrimp on food, but I don’t routinely buy steak and crab legs either. Much gas will cost my trip The kids, who both eat more than I do, have a pass to constantly snack on whatever they want that they can find in the house, and I make a point of keeping bananas/apples/bagels/yogurt/cereal/cheese always in stock for easy snacking.

So, I would say anyone who spends more than $10/person/day in my area is not being frugal.

At the extreme level, I had a roommate ~25 years ago who ate on $1 per day, and he was 6’8″ and played basketball in college (this was after college, but he was still pretty active.) He was kind of an opportunistic food moocher, though, and seemed to get most of his protein from “phree phood” events. Average cost of electricity gas and water per month His most annoying attribute was being tall enough to see, and consequently consume, the food I was stashing on the top shelf (where our short roommate couldn’t see it.)

^Yeah, he was also kind of an obnoxious “plate hoverer” too. Journey planner with fuel cost Of the “are you going to finish that chicken?” variety that really is only acceptable coming from one’s own dad, and even then it’s annoying. Cheapest gas prices united states right now He was quite likable other than this one aspect of his lifestyle. How to work out gas kwh cost Actually now that I think about it I had another roommate a few years later who was also a “plate hoverer” who often wouldn’t even order food when he went out to eat with a group, he’d just attempt to dine only on the leftovers of others. Cost of gas bill per month Seriously, dude, at least order a basket of fries or something because we can all see that you are hungry.

Despite my thriftiness, I try not to develop bad habits even remotely resembling this behavior.

We are 2 people, very active, early 30s, live in California. Average cost of gas bill per month for one person Our average cost per meal, per person, is around $1.50 (our actual spending per day probably would look low b/c the boy gets a lot of meals for free at work).

In my opinion, we eat very very well for what we spend, but in terms of what in our budget is not hardcore mustachian, the grocery bill might be it. Gas cost estimator For meat & eggs, we eat organic/free range/grass-fed almost exclusively (though we eat very little meat). How much does a gallon of gas cost in california We also eat a lot of fresh produce, and while I do pay attention to the cost of it and buy the cheaper items (cabbage, carrots, whatever is in season–generally keep it all under $1/lb), it’s certainly a bit pricier than some other things might be. Average cost gas fireplace insert installation Finally, we get some fancy extras like almond milk, dark chocolate, olive oil, etc. How much does gas heating cost per month And I enjoy cooking as a bit of a hobby so we occasionally buy some more specialized ingredients if I’m trying out a new recipe.

In the past, I have been more hardcore and limited spending to about $30/week (for just myself). Gas prices in tampa florida 2015 It is okay if you like a fair amount of repetition (I could deal with it at the time). Natural gas heating cost calculator For us right now, I’m okay with the fact that we spend a bit more because: 1) we hardly ever go out to eat (if I were serving up lentil soup every night the boyfriend would almost definitely revolt and demand more frequent dinners out), 2) we almost never throw food out, and 3) we are still able to save 70% or more of our income, because of the more frugal decisions we have made in other areas of life. Cheap gas in central florida We live in a small apartment to keep rent low, share a single old and paid-off car, don’t have cable or even netflix, opted for an ultra cheap $15/month internet plan, etc.

To me, good food and a reasonable variety of it is worth spending some money on, if you have things under control otherwise (also, usually when I see people spending more than we do on food, there are other areas of their finances that are more obvious fruit to pick first. Travel fuel cost calculator uk I guess I think the attention paid to food costs often outweighs their importance in the overall budget picture).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *